Jäsenkunnalta pyydetään ehdotuksia palkintojen saajiksi! Sylvi Calas- ja Nuori Tutkija-palkinnot 2024

13.1.2024

Sylvi Calas -palkinto ansioituneelle 2024! 

Munuaissäätiö jakaa Sylvi Calas -palkinnon ansioituneelle munuaistautien tutkijalle joka viides vuosi. Palkinto jaetaan jälleen vuonna 2024.  

Palkinto jaetaan ehdotusten perusteella. Ehdotukset perusteluineen osoitetaan Munuaissäätiön asiamies Anniina Pylsylle 15.1.2024 klo 24.00 mennessä. Ehdotukset lähetetään sähköpostitse osoitteeseen munuaissaatio@muma.fi  

Palkinnon saaja päätetään Munuaissäätiön toimesta tammikuussa 2024. Palkinto jaetaan Suomen Nefrologiyhdistyksen vuosikokousta edeltävässä juhlaseminaarissa 14.3.2024, jossa palkinnon saajalta kuullaan juhlaluento.

Pääoman lahjoittajan mukaan nimetty palkinto on jaettu ensimmäisen kerran 30-vuotisjuhlan yhteydessä, ja tähän mennessä yhteensä neljästi. Palkinnon saajat aiemmilta vuosilta ovat: Ilkka Pörsti (2004), Per-Henrik Groop (2009), Hannu Jalanko (2014) ja Jukka Mustonen (2019).


Nuori Tutkija -palkinto 2024!

Suomen Nefrologiyhdistyksen johtokunta pyytää esityksiä Nuoren tutkijan -palkinnon saajaksi. Palkinto on joka toinen vuosi jaettava tunnustus erityisen ansiokkaasta tieteellisestä tutkimustyöstä nefrologian alalla. Palkinnon saajan tulee olla alle 40-vuotias. Palkinnon saaja voi olla tutkijauransa alkutaipaleella, mutta on osoittanut jo lahjakkuutensa. 

Tunnustuspalkinnon saajasta päättää yhdistyksen johtokunta kirjallisten esitysten perusteella. Palkinnon suuruus on 3 000 €. 

Ehdotukset palkinnon saajasta pyydetään osoittamaan 15.1.2024 mennessä yhdistyksen sihteerille Paula Mantulalle (paula.mantula@pirha.fi, tai postitse: Paula Mantula, TAYS, E-rakennus, 1.krs, PL 2000, 33521 Tampere). Ehdotuksesta tulee käydä ilmi henkilötietojen ja perustelujen ohella lyhyesti (yksi A4- sivu) ehdokkaan tieteellisen uran merkittävimmät saavutukset. 

Palkinto luovutetaan yhdistyksen vuosikokouksessa Helsingissä 2024, jolloin palkinnon saaja pitää tieteelliseen tutkimustyöhönsä liittyvän esitelmän.